DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21970663,90%
Bursa
28°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Emekliler meydanlarda direniyor.

Emekliler meydanlarda direniyor.

ABONE OL
10 Temmuz 2024 15:48
Emekliler meydanlarda direniyor.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanca yaşayacak ücret isteyen emekliler meydanlardaki direnişini sürdürüyor. DİSK Emekli Sen Bursa Şubesi tarafından Şehreküstü Meydanında düzenlenen miting gibi eylemde, TÜİK verileri bir kez daha şiddetle kınanırken, haklarının çalındığını haykıran emekliler, erken seçim taleplerini yinelediler.

DİSK Emekli Sen Bursa Şube Başkanı Sacit Çam, “TÜİK tarafından yıllık enflasyon oranı yüzde 71,60; Ocak-Haziran 2024 dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon oranı ise yüzde 24,73 olarak açıklandı. Bu oran, bilimsel değerlendirmelerden tümüyle uzaktır. Konfederasyonumuz DİSK tarafından açılan ve kesinleşen davanın gereklerini yerine getirmeyen TÜİK, madde fiyat listesini halen açıklamamaktadır. Dahası bu oran, ne işçinin ne memurun ne de emeklinin yaşam gerçekliğini yansıtan bir orandır. TÜİK hissedilen enflasyon oranını açıklamasa da DİSK-AR’ın araştırması emeklilerin gıda enflasyonunun yüzde 93,9 olduğunu ortaya koymuştur.

Ücret, maaş ve aylıklara gelir gruplarının gıda enflasyonunu dikkate almadan, gerçek dışı resmi enflasyon oranlarında yapılan zamlar, bugün işçilerin, emekçilerin ve emeklilerin yaşam koşullarının daha da ağırlaşacağını göstermiştir. Açıklanan enflasyon oranları sonucunda işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı yüzde 24,73; memur emeklilerine yapılacak zam oranı ise yüzde 19,31 olarak belirlenmiştir.

Bu zam oranları, emeklilere bir kez daha ucuz ekmek kuyruklarını işaret etmektedir. Ancak bizler, DİSK Emekli-Sen olarak, onların işaret ettiği yöne bakmıyor; erken seçimi işaret ediyoruz!

Aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışan milyonlarca emekli yıllardır açlık, yoksulluk ve sefalet içinde, sağlıklarını kaybederek, yaşamak için iş arayarak nedeni olmadıkları krizlerin bedelini ödüyor. Ancak iktidar sözcüleri utanıp sıkılmadan “hep birlikte bedel ödeyeceğimizi”, birkaç ay sonra enflasyondaki düşüşle beraber alım gücümüzün kendiliğinden artacağını söylemeye cüret ediyorlar. Gelin, siz de aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışın! Gelin siz de bedel ödeyin!

Bir yanda 6 aylık resmi enflasyonun 5,4 puan altında zam alan memurların ve memur emeklileri, diğer yanda ve yüzde 0’lık zam oranına mahkûm edilen asgari ücretliler ve kök aylığı 8 bin liranın altında olup fiilen hiçbir zam alamayacak olan işçi emeklileri! Ve tam karşımızda, yaşamımıza kast eden, işçiyi, memuru, emekliyi kuru ekmeğe muhtaç bırakanlar! Onlar, irademizi ve yaşam hakkımızı yok sayan bu zam oranlarının yanında mal ve hizmetlere getirilen yeni vergi artışları ile bizleri ölüm sınırında bir yaşama itiyorlar.


Bizleri yaşarken öldüren bu iktidara sesleniyoruz:
Tüm hak ve taleplerimizi daha güçlü savunacağız!
Örgütlü mücadelemizi büyütecek, iktidarın layık gördüğü ile sınırlı bir yaşamı kabul etmeyeceğiz!
İnsan onuruna yakışır bir emeklilik için her alanda “erken seçim istiyoruz” diye haykırmaya devam edeceğiz!
“Başka çare yok, halk ekmeksiz kalacak” diyenlere sesleniyoruz:
Halkın ekmeği halkın sofrasında kalacak! Çare halk olacak; gidecek olan siz!
Aydınlık bir gelecek, tasasız bir gençlik, huzurlu bir emeklilik için erken seçim çağrımızı yükseltiyoruz, yükseltiyoruz!
Yaşasın DİSK!
Yaşasın EMEKLİ-SEN!
Yaşasın Emeklilikte İnsan Onuruna Yakışır Bir Yaşam Mücadelemiz!” dedi.

DİSK Emekli Sen’in eylemine çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü de destek verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.